Düğün fotoğrafçılığında trash the dress ne demek sorusu sıklıkla soruluyor. Düğün fotoğrafçılığında her geçen gün yeni trendler ortaya çıkıyor. Özellikle son birkaç ayda dış çekim düğün fotoğrafları daha fazla oranda renklendirildi. Örneğin eski dönemlerde doğada birkaç resim pozu yeterli olabiliyorken bugün düğün albümleri açısından değişik türden dış çekim versiyonları ve hatta çekim çeşitleri gerçekleştiriliyor. Oluşturulan bu çekim çeşitlerinden biri de trash the dress yani diğer bir ismiyle trash day’dır.

Trash The Dress

Çiftler tarafından tercih edilen trash the dress türü Türkçe kıyafetin çöpe atılması terim anlamı taşıyor. Trash the dress fotoğraf çekim türünde örneğin çekim sırasında kıyafetinizin kirlenmesi veya saçınızın bozulması gibi endişelere maruz kalmıyorsunuz. Resimler çekildikten sonra kıyafetlerinizi dilerseniz çöp kutusuna atabilir veya dilerseniz hatıra olarak saklayabilirsiniz. Düğün sürecinde çekilen standart ve alışılmış pozlardan bıkan çiftlere hitap eden trash the dress türü sayesinde çiftler tamamen bağımsız ve özgür bir biçimde hareket ederler.

En iyi dış çekim pozları özellikle özgür olduğunuz anlarda oluşturuluyor. Örneğin alanda yer alınması için de acele edilmesine gerek kalmıyor. Trash the dress düğün fotoğrafçılığı türünde ilk olarak fotoğrafçı ile birlikte düğün yapılacağı tarihten farklı bir günde randevu oluşturuluyor. Dilerseniz bu özel çekim için farklı ve özel kıyafetler de tercih edebilirsiniz. Örneğin siz beyaz ve sade türünden bir kıyafet tercih edebilirsiniz ve eşiniz de gömlek ve kapri gibi kendini özgür ve rahat hissedebileceği elbiseler tercih edebilir. 

Bu aşamadan sonrası ise tamamen belirlediğiniz konsepte kalıyor. Diğer bir ifadeyle artık çamur ve deniz sizleri bekliyor olacaktır. Gerçek anlamda bakıldığında trash the dress türünde oluşturulan albümde tek sınırın hayal kuvveti olduğu biliniyor. Tercih etmeniz durumunda örneğin çimlerde yuvarlanabilir, eşiniz ile birlikte çamur banyosu yapabilirsiniz.

Trash The Dress Çekimleri Yapıldığı Alanlar

Trash the dress çekimleri pekçok farklı alanlarda yapılabilir. Özellikle en popüler çekim alanlarının denizler ve sahiller olduğunu belirtebiliriz. Özellikle Türkiye’de pekçok çiftler tarafından deniz kenarları tercih edilebiliyor. Bazı çiftler ise yalnızca sıcak kumsal üzerinden dış çekim yaptırarak yalın ayaklar üzerinden dilediği gibi koşabiliyor. Daha çok macera ve heyecan dileyen çiftler ise denize atlarken, suda yüzerken ve hatta deniz altındayken dahi resimler çektirebiliyor. 

Örneğin kır bahçeleri ve ormanlar da trash the dress çekimleri açısından uygun ortamlardır. Bu alanlarda çekim sırasında çimlerin üzerine yatabilir ve ağaçlara tırmanabilirsiniz. Ağaç üzerindeyken dış resimler çektirebilirsiniz. Fakat trash the dress çekimleri açısından dilerseniz farklı alanlar da tercih edebilirsiniz. Örneğin bir hastane bahçesini veya lunapark alanı gibi, burada önemli olan tek nokta kirlenmekten korkmamanızdır. Çünkü trash the dress çekimlerinde alan sınırlaması bulunmuyor.

Trash The Dress Çekimleri Avantajları

En çok merak edilen düğün sonrası çekim nerelerde yapılır sorusuna yanıt olarak trash the dress çekimlerinin bulunduğu her alanda düğün sonrası çekimler yapılabilir. Çiftler açısından birçok avantajlar da sunan trash the dress çekimleri bu sayede bireylerin başbaşa, kalabalık düğün ortamından uzak bir ortamda, kendilerini özgür ve bağımsız hissetmesini sağlar. 

Bu çekim türü sayesinde çiftler düğün günü haricinde de muhteşem bir süreç geçirebiliyor. Çünkü trash the dress fotoğrafçılığı tamamen çiftlerin huzurlu ve maksimum düzeyde kendilerini mutlu hissetmesi açısından hizmet sunuyor. Bu çekimler sayesinde bireyler dilediğinde resimlerini albüm tarzından da oluşturabiliyor ve hatıra olarak saklayabiliyor.

Trash The Dress Çekimleri Fiyatı

Trash the dress çekimleri sanılanın aksine yüksek fiyat tarifesinden sunulmuyor. Birçok illerde uygun fiyat tarifesinden sunuluyor. Özellikle tanınan bir fotoğrafçıdan trash the dress çekimleri daha uygun ve ek ücretsiz fiyat tarifesinden alınabiliyor.

En Güzel Düğün Fotoğrafları Çekildiği Yerler

Türkiye’nin her alanında elbette ki en güzel düğün resimleri çekilebilir. Fakat özellikle bazı alanlar var ki muhteşem ötesi düğün resimleri çektirilebilir. Örneğin İstanbul Sultanahmet bölgesinde bulunan Soğukçekme Sokağı, Ankara’da yer alan doğal Botanik Parkı, Seğmenler Parkı, İzmir’de yer alan Tarihi Asansör, Bostanlı Sahili, Türkiye’nin en önemli turizm merkezi olan Antalya’da yer alan Kaleiçi, Gençlik Parkı, Adana’da yer alan tarihi Adana Kalesi, Adana Arkeoloji Müzesi, Bursa’da yer alan Trilye, Balıbey Hanı gibi en gözde alanlarda düğün fotoğrafları çekilebilir.

Trash The Dress İçin Yapılması Gerekenler

Trash the dress fotoğraf çekimlerini yukarıdaki en güzel alanlarda da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey düğün gününden farklı bir günde firmanız ile görüşerek tercih etmiş olduğunuz bölümden düğün resimlerinizi çektirmenizdir. Ayrıca düğün sonrası çekim yaptığınız alanın tarihi ve doğal güzelliklerini de keşfedebilir ve bunun için de ayrı bir resim albümü oluşturabilirsiniz. Renkli ve güzel hatıra albümü oluşturmak için düğün sonrası en güzel alanları tercih edebilirsiniz.