Model fotoğraf çekimleri, modellerin oldukça gergin ve stresli olabildikleri günlerdir. Hele ilk kez bir çekime katılıyorsanız heyecan seviyeniz oldukça yüksek olacaktır. Bu şekilde heyecanlanan genç modeller kendini daha çok gösterme ve daha güzel görünme kaygısıyla normalde hiç giymeyecekleri abartı kıyafetler veya kendilerine hiç yakışmayacak renkleri tercih edebilmektedir. Ya da normalde giyemeyecekleri kadar yüksek topuklu ayakkabılar seçerek kendilerini farklı daha özenli göstermeye çalışırlar. 

Fakat burada yaptıkları asıl hata kendilerini olduklarından farklı gösterme çabasının oldukça yersiz olmasıdır. Ajanslar zaten model seçerken kendilerine göre belli kıstaslara göre seçimde bulunurlar. Eğer siz onların aradıkları kişilerden bir tanesi değilseniz ne kadar şık ve farklı giyinirseniz giyinin asla sizi seçmeyeceklerdir. Bu sebeple bu tür çabalar içinde olmamalısınız.

1)Size Yakışanı Giyin

Model çekimlerinde önemli olan sizin kamera karşısında rahat olabilmenizdir, en çok buna dikkat edilir. Eğer kamera karşısında rahat değilseniz üstünüze giydiğiniz kıyafet oturup kalkmanızı zorlaştırıyor hareketlerinizi kısıtlıyorsa yüksek ihtimalle deneme çekiminden olumlu ayrılamazsınız. Bu sebeple kendinize en çok yakıştırdığınız ve içinde en rahat hissettiğiniz giysileri giymelisiniz. 

Kıyafetlerinizin içinde rahat olduğunuz için bu tavrınız hem kameraya yansıyacaktır hem de duruşunuz daha güvenilir olacaktır. Kendine güvenen bir model her zaman diğer modellerden bir tık öndedir ve daha çekici görünür. Model fotoğraf çekimlerinde her ne kıyafet tercih etmiş olursanız olun kıyafetin içinde dik durun, asla kambur durmayın bu duruş sizi kendine güvenmeyen biri görünmenize yol açar.

2)Rahat Kıyafetler Tercih Edin

Hiç kimse çekimlerde gerim gerim gerilen kaskatı duran insanlardan haz etmez. Size en çok yakışan kıyafeti tercih etmeniz hem sizin kendinize güveninizi arttıracaktır, bu güven çevrenizdeki insanlar tarafından da kolayca fark edilecektir. Sırf size yakışmayan bir kıyafeti sırf dikkat çekiyor ve iddialı diye tercih etmeyin. Model çekimine gidiyorsunuz doğal olarak kendinizi göstermek ben buradayım demek istiyorsunuz, evet bu oldukça geçerli bir sebeptir. Fakat çok aşırı abartılı süslü giyinmek sizin asıl kendi güzelliğinizi gölgede bırakacaktır. 

Model çekiminde kıyafetiniz değil sizin duruşunuz tavrınız kimliğiniz ön planda olmalıdır. Zaten eğer aradıkları model siz iseniz size kendi istedikleri kıyafetleri taşımanızı isteyeceklerdir. Ayrıca model çekimine giderken seçtiğiniz kıyafetler rahat fakat düzgün olsun. Çok fazla salaş kıyafetlerden kaçının. Bu tür kıyafetler sizi olduğunuzdan kilolu gösterecektir. Vücut hatlarınızı saran, sizi olduğunuz gibi sunan kıyafetleri tercih etmeye çalışın.

3) Size En çok Yakışan Renk ve Deseni Keşfedin

Size en çok yakışan rengi bulmanız gereklidir, size en çok yakışan renk sizi kamerada en doğru gösterecek olan renktir. Sizin doğru renginizi bulmanız için dolabınıza kısaca göz atmanız yeterlidir. Psikolojik olarak genelde kendimize en çok yakışan renkleri seçme eğiliminde oluruz, eğer dolabınızda çok fazla siyah, bordo, kahve gibi koyu tonlar hakimse bu tonlar size daha çok yakışıyordur ki o kıyafetleri tercih etmişsiniz demektir. 

Ya da cilt alt tonunuza giyinmeyi tercih edebilirsiniz. Cilt alt tonuna göre giyinmek her zaman sizi olduğunuzdan daha canlı enerjik gösterecektir. Siyah, bordo, lacivert gibi renkler açık tenli bayanların daha fazla ortaya çıkmasını sağlar; aksine daha buğday ve koyu tenli kadınlar ise daha pudra, sütlü kahve gibi renkler seçerek daha iyi görünebilirler. Aynısı desenler için de geçerlidir; büyük desenli kumaşlar sizi olduğunuzdan kilolu görünmenize sebep olabilir. 

Eğer kamerada zayıf görünmek istiyorsanız mümkün olduğunca desensiz net parçalar tercih etmeniz olduğunuzdan zayıf görünmenizi sağlar. Eğer vücudunuzda dengesiz bir kilo alımı söz konusuysa o bölgeyi kıyafetlerinizle örtmeyi ve dikkati başka bölgelere çekmeye çalışmalısınız. Eğer alt bedeninizden rahatsızlık duyuyorsanız üstünüze daha uzun kıyafetler giyerek kapatabilirsiniz. Üst bedene daha açık alt bedene ise daha koyu renk tercih etmek sizi olduğunuzdan daha fit gösterecektir. Aynı şekilde üst bedeninizde fazlalıktan mustaripseniz üstünüze koyu renk altınıza açık renk parçalar seçmeniz doğru bir tercih olacaktır.

4)Karakterinize Uygun Giyinin

Fotoğraf çekimlerinde nasıl giyim yapılmalı sorusunun cevabı ne için fotoğraf çekimi olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Fotoğraf çekimine gittiğiniz yerden ne amaçla çağrılmıştınız, bir dergi çekimi mi yoksa oyunculuk için model çekimi mi bu detaya göre giyinmeniz daha doğru olacaktır. Model çekimi için gidiyorsanız nispeten biraz daha iddialı ve gösterişli olabilirsiniz. Fakat olduğunuzdan çok da farklı giyinip kendi kimliğinizden uzaklaşmayın.

5)Makyaj Nasıl Yapılmalı?

Makyaj da kıyafet gibi sade tercih edilmelidir. Yaşınıza göre doğru giyim yapmanız gerektiği gibi makyajı da yaşınıza göre yapmanız gereklidir. Makyaj özellikle kadınları çok değiştirebilmektedir; genç bir kadını daha yaşlı, yaşlı bir kadını ise çok daha genç gösterebilme yetisine sahiptir. Bu özelliği lehinize kullanarak olabildiğince doğal güzelliğinizin ön planda olduğu bir makyaj tercih edin. Model fotoğraf çekimleri için; maskara, cildinize uygun bir allık, ruj ve cilt kusurlarınızı kapatmanıza yardımcı olacak bir kapatıcı yeterli olacaktır. Abartıdan uzak durun. Gözlerinize giydiğiniz kıyafetin tonuna uyan çok hafif bir far uygulaması yapabilirsiniz.

6)Fotoğraf Çekiminde Aksesuar Kullanımı

Fotoğraf çekimi için hazırlanırken sizi yansıtan sevdiğiniz ufak bir fular şal gibi detayları kombinize iliştirebilirsiniz. Model fotoğraf çekimleri için şık bir gömlek tercih ettiyseniz boynunuza ufak bir fular takarak daha farklı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Ya da ufak kolyeler veya bileklerle kombinizi zenginleştirebilirsiniz. Fakat seçtiğiniz aksesuarların çok fazla olmamasına ve uyumlu olmasına özen gösterin. Takılar arasındaki uyumsuzluk kameraya hiç hoş yansımayacaktır. Örnek vermek gerekirse; gümüş tokalı bir kemer kullandıysanız, üzerinizdeki diğer aksesuarlar da gümüş görünümünde olmalıdır. Çekimde yakın çekimlerde bu uyumsuzluk göze batabilir. Çok ince zincir kolyeler ufak küpeler daha doğru tercihler olacaktır.

7)Fotoğraf Çekiminde Saçlar Nasıl Olmalıdır?

Fotoğraf çekimlerinde saçlar asla yüzü kapatmamalıdır. Çekimlerde sizi asıl tanıyacakları ve devam edip etmeyeceğinizi belirleyen nokta fiziğiniz olduğu kadar yüzünüzdür de. Yüz hatlarınızı iyi gösteren bir saç modelini tercih etmeniz gereklidir. Hatta genelde saçları açık olan kadınların çekim esnasında saçları toplanması istenmektedir. Kamerada yüzünüzün nasıl göründüğü önemlidir. Saçlarınızı hafif dalgalı ya da düz bir şekilde nasıl günlük hayatta tercih ediyorsanız o şekilde şekil verip yarım toplayabilirsiniz.

8)Nasıl Ayakkabılar Tercih Edilmelidir?

Model fotoğraf çekimleri için zaten belli bir boy uzunluğunun üzerinde insanlar tercih edilir. Fakat model çekimi her zaman fizik için değil sadece yüz modelliği yapan insanlar da bulunmaktadır. Eğer bütün vücudunuzun alınacağı bir model çekimine gidiyorsanız seçmiş olduğunuz kıyafete uygun sadece bir ayakkabı tercih edebilirsiniz. 

Çekime kış ayında katılıyorsanız, vücudunuzu olduğundan farklı gösterebilecek upuzun çizmeler yerine sade ve tek renk botları tercih edebilirsiniz. Daha alımlı duracaktır. Yaz ayında fotoğraf çekimine katılıyorsanız ayak parmaklarınızın göründüğü ayakkabılar değil daha babet tarzı ya da çok yüksek olmayan ayakkabılar tercih edebilirsiniz. İlla ki açık ayakkabı giymek istiyorsanız ayaklarınızın bakımlı pedikürlü olduğundan emin olmalısınız. Bakımsız ayaklar kamerada çok daha kötü görünecektir.