Sosyal medya ve internet kullanımı son günlerde düğün yapacak çiftlere çok güzel bir seçenek sunuyor. Eski yıllarda gelenek ve göreneklere uygun olarak yapılan düğün öncesi konseptler şimdilerde çok daha farklı bir hal aldı. Düğün davetiyeleri artık sosyal medya ve e posta üzerinden paylaşılmaya başlandı. Evlenecek çiftler, düğün tarihleri yaklaştığında düğün davetiyelerini kişisel veya ortak hesaplarında paylaşıyor. Böylelikle hesaplarında bulunan tüm kişiler veya seçtikleri kişiler gençlerin düğün davetiyelerine ulaşıyor. 

Save the Date ne demek sorusunun cevabı düğün davetiyesi seçiminin konusunu oluşturuyor. Son birkaç aydır evlilik arifesinde olan gençler, sosyal medya hesaplarında paylaştıkları düğün davetiyeleri için fotoğraf ve video çekimi yaptırıyor. Bekarlıklarının son günlerini fotoğraf veya video çekimi ile resmeden çiftler, bu çekimleri düğün davetiyelerinde kullanıyor. Çiftlerin özel görüntü ve videolarının yayınlandığı davetiyeler, davetlilerin oldukça dikkatini çekiyor. Çekimler sonrası elde edilen çiftlerin hoş görüntüleri, hem çok doğal hem de romantik oluyor. Tabi romantik veya mizahi oluşu da tamamen çiftlerin istek ve tercihlerine göre değişiklik gösteriyor.

Save The Date Ne Zaman Çekilir?

Düğünden bir süre önce çekilen Save The Date genç çiftlerin düğün davetiyeleri üzerinde görüntüleniyor. Japonya, Çin ve Amerika’daki bu değişik konsept gençleri son derece sevimli gösteren davetiyelerin oluşmasını sağlıyor. Save The Date, tamamen çiftlerin hayal gücüyle tasarlayabildiği resimler veya videolar olduğu gibi, bu çekimler için özel hikayelerde yazılabiliyor.

Save The Date Nerede Çekilir?

Bu çekimlerin nerede çekilmesi gerektiği, yazılan hikayenin konusuna veya gençlerin isteklerine bağlı olarak değişebiliyor. İstenirse farklı yerler kullanılabildiği gibi, yazılan hikayeye özel alanlar da belirlenebiliyor. Orman, dağ, sosyal ortamlar, deniz ve sahil kenarı, kar yağmış bir mekan ve hayalin belirlediği tüm alanlarda bu çekimler gerçekleştiriliyor. Çekimler çiftler için hatırası olan, ilk tanıştıkları yer, ilişkinin başladığı ortam veya evlilik teklifinin yaşandığı ortam gibi mekanları da içine alabiliyor.

Save The Date’i Kimler Çekebiliyor?

Bu çekimleri profesyonel bir fotoğrafçının yapabileceği gibi amatör olan fotoğrafçılar da çekebiliyor. Eğer çok gösterişli ve iddialı çekimler yapılması isteniyorsa profesyonel bir fotoğrafçıdan destek almak şart. Çiftlerin espri yeteneği, duygu durumları ve isteklerine göre bu hizmeti alabilecekleri kişiler de değişim gösteriyor. Çiftler fotoğrafçıdan bu çekim şablonları hakkında yardım alarak çok farklı konseptler uyarlayabiliyor. Tamamen zihin gücüne bağlı olan bu çekimler, çiftlerin sosyal medyada da çok görünmesini sağlıyor.

Save The Date’in Fiyatı Ne Kadar?

Konseptin büyüklüğüne, çekilecek mekanın özelliklerine göre Save The Date çekim fiyatları farklılık gösteriyor. Şu an için 200 liraya sade bir Save The Date çekilebiliyor. Ancak video ve fotoğraf çekimlerinde özel istekleri bulunan çiftler bu çekimler için 8 bin liraya kadar harcama yapabiliyor. Çağın trendini yaşamak isteyen gençler, aylar öncesinden bu çekimler için hazırlık yapıyor ve son derece idol görüntülere sahip olabiliyor. Bu görüntü ve video çekimleri bazen 2 dakikalık bir görüntüden oluşuyor olsa da davetlilerin yoğun ilgisini çekiyor. Ayrıca isteyen gençler hazırlamış oldukları Save The Date’lerini düğün günlerinde düğün salonlarındaki dev ekranlardan yayınlayabiliyor.